دوشنبه 1 بهمن 1397   12:19:56
English خانه تماس با ما نقشه سایت


شعار هفته سلامت : غلبه بر دیابت

روز 7 آوریل مصادف با سالروز تأسیس سازمان جهانی بهداشت ( World Health Organization ) است که در همه کشورها بعنوان روز جهانی بهداشت نامگذاری شده است و از سال 1950 این روز همه ساله گرامی داشته می شود.

نظر به اهمیت «سلامتی» در زندگی آحاد جامعه و نقشی که انسان سالم می تواند در شکل دهی جامعه سالم داشته باشد، تعیین زمان بیشتر از یک روز برای گرامیداشت برنامه های مرتبط با سلامت و تکریم فعالیت های دست اندرکاران عرصه بهداشت و درمان مورد توجه قرار گرفت و پیشنهاد نام گذاری یک هفته به عنوان «هفته سلامت» ارائه و انجام شد.

در کشور ما نیز به همین مناسبت، در طول هفته سلامت که از سال 1393  از  7-1 اردیبهشت‌ماه برگزار می شود، مقرر گردیده  برنامه های ویژه ای به منظور ارتقا سواد عمومی و فرهنگ سلامت عموم مردم برگزار گردد.

هرسال بنا به وضعیت بیماریها و مشکلات بهداشتی جهان، کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی تصمیم می گیرند یک شعار جدید را برای این روز انتخاب کنند، شعار امسال روز جهانی بهداشت (غلبه بر دیابت) است و برنامه های هفته سلامت نیز با محوریت این بیماری اجرا خواهد شد.

آمار بالای این بیماری در ایران ضرورت آگاه سازی مردم را می طلبد و توجه به رژیم غذایی و ورزش را در جلوگیری از ابتلا به آن گوشزد می­کند، مواردی که به نحوه و سبک زندگی امروزه ما مربوط هستند.

بی شک «هفته سلامت» فرصت مغتنمی است تا با بیان اهمیت و جایگاه بسیار مهم و سهم آن در تحقق توسعه پایدار، بر مشارکت مردم و همراهی مجموعه نهاد های حاکمیتی و اجرایی تأکید شود، از طرفی این هفته فرصتی است تا با بازنگری و نگاه مجدد به توانمندی ها؛دستاوردها و انتظارات موجود برای پاسخ گویی منطقی و شایسته به مردم، بازتوانی مضاعف و در قالب یک برنامه منسجم و کلان همراه با سایر دستگاههای مسئول در مسیر تحقق سلامت مردم گام برداشته شود.

شعار هفته سلامت سال 95 : « غلبه بر دیابت Beat Diabetes »

روز شمار هفته سلامت 95 بشرح زیر است:

چهار‌شنبه، 1 اردیبهشت 95: عزم ملی برای تحقق اهداف سند بیماری‌های غیرواگیر

 پنج شنبه، 2 اردیبهشت 95:  بهداشت عمومی

 جمعه، 3 اردیبهشت 95: فعالیت بدنی، ورزش و سلامت

 شنبه، 4 اردیبهشت 95: غلبه بر دیابت با تحرک و تغذیه سالم

 یک شنبه، 5 اردیبهشت 95: سلامت، نقش غذا و دارو

 دوشنبه،6 اردیبهشت 95: اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل در حوزه سلامت

 سه‌شنبه، 7 اردیبهشت 95: آموزش، خود مراقبتی و سلامت

کلمات کليدي
شعار هفته سلامت, غلبه بر دیابت


طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved