دوشنبه 1 بهمن 1397  
English خانه تماس با ما نقشه سایت
قابل توجه همشهریان گرامی


با عنایت به ایجاد و تجهیز پایگاه انتقال خون در شهرستان محلات ، همشهریان متقاضی اهداء خون می توانند سه شنبهء هر هفته به پایگاه انتقال خون مستقر در بیمارستان امام خمینی محلات مراجعه فرمایند.
جهت کسب اطلاع از زمان برگزاری با تلفن های 3-3222081 تماس حاصل فرمایید. 

مزایای اهدای خون
·          نجات جان انسان ها
·         اجر دنیوی و اخروی و رضایت الهی 
·          انجام معاینات پزشکی( ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن )
·         کاهش بیماریهای قلبی و عروقی، سکته قلبی و مغزی
·          کاهش اضطراب
·         افزایش احساس پویایی وایجاد تعهد
·         فعال شدن مراکزخونسازبدن
·         تعیین گروه بندی RH وABO  خون
·         انجام آزمایش های ایمنی از نظر بیماریهای ایدز ، هپاتیت C وB ، سیفلیس
 
چند توصیه پیش از اهدای خون
 اهدای خون به معنای بخشیدن قسمتی از وجود فرد است . اهداکنندگان در هر نوبت چیزی در حدود یک سیزدهم از خون خویش را می بخشند تا زندگی را به انسان دیگری هدیه نمایند . برای این که این عمل به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد، رعایت نکات زیر پیش از اهدای خون برای شما اهدا کننده گرامی سودمند است:
·         شب را خوب بخوابید.
·         صبحانه یا ناهار کافی بخورید.
·         قبل از اهدای خون یک غذای مناسب بخورید و میزان آب بیشتری نسبت به روزهای گذشته میل کنید.
·         اگر ممکن است از خوردن آسپرین به مدت 48 ساعت قبل از اهدا خودداری فرمایید.
·         برای جایگزینی مایعی که با اهدای خون از بدنتان خارج می‌شود، مایعات اضافی بنوشید.
·          از خوردن نوشیدنی‌هایی مانند چای، قهوه و نوشابه‌های کافئین‌دار که ادرار آور هستند، پرهیز کنید.
·         غذاهای غنی از آهن مانند گوشت قرمز، مرغ ، ماهی و جگر بخورید. لوبیا، غلات غنی‌شده با آهن، آجیل و برگه میوه ها مثل کشمش و آلو مناسب هستند.
·          از غذاهای چرب اجتناب کنید، زیرا چربی‌های وارد شده به خون ممکن است نتیجه آزمایش‌هایی را که از لحاظ بیماری‌های عفونی بر روی خون انجام می‌شود، تحت تاثیر قرار دهند .
·         روز اهدای خون لباسی بپوشید که آستین آن را بتوان را به راحتی بالای آرنج جمع کرد.
 
شرایط داوطلبان اهدا خون
 
 روشن است وقتی سخن از سلامت خون به میان می آید، منظور این است که تزریق خون به بیمار، به او صدمه ای نزده و در عین حال سلامت اهدا کننده خون را نیز به خطر نمی اندازد. از این رو تمامی مراکز اهدای خون، برای داوطلبان اهدای خون شرایطی را در مد نظر دارند. بعضی از این شرایط بخاطر حفظ سلامت فرد اهدا کننده خون و برخی دیگر به منظور حفظ سلامت گیرنده خون در نظر گرفته شده اند. اهدا کننده باید درشرایط خوب و در وضعیت سلامت باشد. همچنین وضعیت روحی داوطلب در هنگام اهدای خون خیلی مهم است و باید از این نظر آمادگی لازم جهت اهدای خون را داشته باشد.
پزشک مرکز خون گیری، پیش از اهدای خون، داوطلبین را بررسی می کند. این بررسی شامل مصاحبه پزشکی در باره سوابق سلامتی، رفتارهای فردی و انجام یک معاینه مختصر می باشد. در صورتی که فرد تمامی شرایط لازم برای اهدای خون را داشته باشد می تواند خون اهدا کند. لازم به ذکر است سهم مهمی از تضمین سلامت خون بستگی به دقت و صداقت داوطلبان اهدای خون در پاسخ گویی به سؤالات پزشک در حین مصاحبه و معاینه دارد. البته برای حفظ سلامت خون، با توجه به سوابق پزشکی، مسئولیت پذیرش و یا عدم پذیرش داوطلب به عهده پزشک مرکز خون گیری می باشد. در اینجا شرایط اصلی داوطلبان اهدای خون آورده شده است.
1- سن: حداقل سن قابل قبول برای اهدای خون 17 سال تمام و حداکثر سن 65 سال تمام می باشد .در صورتی که داوطلب اهدای خون، سابقه اهدای قبلی داشته باشد، حداکثر سن تا 65 سال است.
2- هموگلوبین و هماتوکریت : میزان هموگلوبین قابل قبول 5/12 گرم در دسی لیتر و هماتوکریت 38 % می باشد.
3- تعداد دفعات و فواصل اهدای خون : فواصل اهدای خون کامل 8 هفته (56 روز) است. یعنی اهدا کننده با فاصله ی 8  هفته می تواند مجدداً خون اهدا نماید، مشروط بر این که تعداد دفعات اهدای خون در طی 12 ماه از4 بار تجاوز نکند. البته بهتر است آقابان با فواصل 3 ماهه و خانم ها با فواصل 4 ماهه نسبت به اهدای خون اقدام نمایند.
4- وزن : از 50 کیلوگرم به بالا.
5- درجه حرارت : درجه حرارت دهان نباید بیشتر از 5/ 37 درجه سانتی گراد باشد.
6- نبض : پزشک حداقل برای مدت 15 ثانیه نبض اهدا کننده را شمارش می کند و بطور معمول تعداد نبض بین 50 تا 100  عدد در دقیقه جهت اهدای خون مورد قبول است.
7- فشار خون : فشار خون بیشینه ( سیستولیک) نباید بیشتر از 180 میلیمتر جیوه و فشار خون کمینه ( دیاستولیک ) نباید بیشتر از 100 میلیمتر جیوه باشد .
8- بانوان در زمان عادت ماهیانه شدید و درد ناک، شیر دهی و بارداری نمی توانند خون اهدا کنند.
9- دارا بودن سلامت کامل جسمانی و روانی.
 
"در صورت وجود هر یک از موارد زیر حتماً  پزشک انتقال خون را  در جریانقرار دهید"
·          آلرژی های مهم مانند آسم و تب یونجه
·         مصرف دارو
·          فشار خون بالا
·         دیابت
·         بیماری های قلبی، ریوی، کلیوی و کبدی
·         مسافرت به مناطق مالاریا خیز در یک سال اخیر
·         ابتلا به کم خونی
·         ابتلا به اختلالات انعقادی
·         ابتلا به بیماری های اعصاب و روان
·         ابتلا به بیماری های عفونی مانند سرما خوردگی، سرخک، آنفولانزا، سل، تب مالت و مانند این ها
·         ابتلا به بیماری های پوستی
·         ابتلا به بیماری های بدخیم
·         سابقه غش، صرع و تشنج
·         سابقه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی
·         سابقه اعمال جراحی
·         سابقه خال کوبی و حجامت، تاتو و یا چاقو خوردگی
·         سابقه تزریق خون و فرآورده های خونی در یک سال اخیر
·         سابقه سقط جنین
·         سابقه زردی یا یرقان در خود یا خانواده
·         سابقه رفتارهای پر خطر مانند تماس جنسی مشکوک
·         دوران حاملگی و شیردهی
 
مراحل اهدای خون:
اهدای خون یک روند ساده و ایمن است و تقریباً 45 تا60 دقیقه زمان لازم دارد. وسایل مورد استفاده ، یکبار مصرف و استریل هستند . ابتدا فرم ثبت نام توسط بیمار تکمیل می گردد سپس بیمار به چند سؤال در ارتباط با سلامتی خود پاسخ می گوید و معاینه بالینی ساده شامل: اندازه گیری فشارخون، دمای بدن و نبض به علاوه یک نمونه خون برای تشخیص کم خونی از بیمار انجام می شود. اهداء کننده روی تخت دراز کشیده و محل خونریزی توسط ماده آنتی سپتیک ، دعفونی می شود. و سپس در عرض 6  تا10 دقیقه خونگیری به عمل می آید.
 
 
آزمایش ها بر روی خون های اهدایی
برای اطلاع از اینکه خون های اهدایی عاری از عوامل بیماریزای شناخته شده می باشند و با توجه به اینکه این عوامل، می توانند سبب ایجاد بیماری در گیرنده خون گردند، سازمان های انتقال خون برروی تمام خون های اهدایی آزمایش های زیر را انجام می دهد:
·          آزمایش برای کشف آنتی بادی علیه ویروسHIV( عامل بیماری ایدز )
·          آزمایش برای کشف ویروس هپاتیت B ( عامل بیماری هپاتیت بی )
·          آزمایش برای کشف ویروس هپاتیت C ( عامل بیماری هپاتیت سی)
·          آزمایش برای تشخیص بیماری سیفلیس
 اگر نتیجه هر کدام از این آزمایش ها مثبت باشد، ازطرف سازمان انتقال خون به طور خصوصی به اهدا کننده خون اطلاع داده می شود تا جهت انجام آزمایش های تائیدی و تکمیلی به سازمان مراجعه کند. در بسیاری از موارد نتایج مثبت اولیه، کاذب بوده و دلیل بر عفونت نیست و اغلب ناشی از شرایط خاص بدن می باشد. در صورتی که پزشکان سازمان انتقال خون تشخیص دهند که نتایج آزمایش های تکمیلی، نشان دهنده این است که اهدا کننده به بیماری خاصی مبتلا است، وی را برای درمان به متخصصین ارجاع خواهند کرد. همچنین خون دریافتی از وی به طور صحیح معدوم می گردد. لازم به ذکر است که چنین اهدا کننده ای دیگر قادر به اهدای خون نبوده و در صورت مراجعه به مراکز خون گیری، بطور محترمانه از وی خون گیری بعمل نخواهد آمد.
سازمان انتقال خون هرگونه اطلاعات را راجع به اهدا کنندگان، بدون مجوزکتبی از مقامات صلاحیت دار، به هیچ عنوان در اختیار فرد دیگری قرارنمی دهد.
توجه ...!!!
اهدای خون به منظور بررسی سلامت فرد و انجام رایگان آزمایش های ویروسی یک خطای آشکار است که برخی دانسته یا ندانسته آن را انجام می دهند. به عنوان مثال اگر فردی، رفتار پر خطر داشته و نگران آلودگی خود به عوامل بیماری زای ایدز، هپاتیت بی و هپاتیت سی است، نباید به منظور کسب اطمینان از سلامت خود اقدام به اهدای خون نماید. بهتر است وی برای رهایی از نگرانی و استرس، از خدمات رایگان مراکز مربوط بهره مند گردد.
مصرف کنندگان اصلی خون
همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی نیاز پیدا می کنند، به طوری که از هر سه نفر، یک نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده های خونی دارد. مهم ترین موارد نیاز به تزریق خون عبارت است از:
·         خونریزی ها : به دنبال تصادفات و اعمال جراحی بزرگ ( قلب، کلیه استخوان و زنان)در صورتی که بیش از 25 تا 30 % حجم خون از دست رفته باشد، نیاز به تزریق خون وجود دارد.
·         تالاسمی ماژور: تالاسمی یک بیماری ارثی می باشد که در آن گلبول های قرمز خون ناهنجار و غیر طبیعی هستند و عمر معمولی 120 روزه خود را طی نکرده و خیلی زود در مراحل ابتدائی تشکیل در مغز استخوان و یا پس از آن در طحال منهدم می شوند. در نتیجه آن، فرد دچار کم خونی می شود و  مجبور است هر 3 تا 4 هفته یک بار خون دریافت کند.
·         بیماری خون ریزی دهنده هموفیلی: هموفیلی یک بیماری ارثی و مادر زادی خون ریزی دهنده می باشد که در آن فرد مبتلا در اثر کوچکترین ضربات به طور خود به خود دچار خونریزی های شدید می شود. هموفیلی یک بیماری وابسته به جنس بوده و فقط در جنس مذکر وجود داشته و به دو شکل دیده می شود:
هموفیلی  A: ناشی از کمبود فاکتور انعقادی 8 می باشد. درمان این بیماری با استفاده از فاکتور 8 استخراج شده از پلاسمای خون انجام می شود.
هموفیلی  B: این نوع هموفیلی کمتر شایع بوده و خفیف تر از نوع A می باشد. در اثر کمبود فاکتور انعقادی 9 ایجاد شده و درمان آن با استفاده از فاکتور 9 استخراج شده از پلاسمای خون انجام می شود.
·         بیماری های مزمن: در بعضی سرطان ها ( به ویژه در مرحله شیمی درمانی) و بیماری های التهابی مزمن و نارسایی مغز استخوان نیز تزریق خون و فرآورده های خونی انجام می شود.
·         بیماری کلیوی وابسته به دیالیز
·         سوختگی های شدید
·         پیوند اعضا
·         زنان باردار که دچارخونریزی می شوند و نوزادان مبتلا به زردی ناشی از ناسازگاری خون مادر و جنین
·         آسیب دیدگا ن حوادث پیش بینی نشده، از قبیل سیل، زلزله و تصادفات رانندگی
·         کم خونی های مزمن
 
توصیه هایی برای اهداء کنندگان بعد از اهدای خون :
ü     چند ساعت بعد از اهدای خون میزان مایعات بیشتری ( بدون الکل)نسبت به قبل بنوشید.
ü     بعد از اهدای خون غذای سالمی میل کنید.
ü     برای نیم الی یک ساعت بعد از اهدای خون سیگار نکشید.
ü     اگر در محل اهدای خون خود ( بازو) خونریزی وجود دارد دست خود را 3 تا 5 دقیقه بالا بگیرید و فشار دهید.
ü     اگر حالت غش یا گیجی دارید به صورتی بنشینید که سر شما بین زانوهایتان قرار گیرید. و یا به نحوی دراز بکشید که سر شما پایین تر از بدنتان قرار بگیرد.
ü     فعالیت های معمول خود را می توانید بعد از نیم ساعت از سر بگیرید. در هر حال از هرگونه فعالیت شدید در ادامه روز خودداری کنید.
ü     اگر بعد از اهدای خون حال خوبی نداشتید ،  می توانید با مرکز انتقال خون محل خود تماس بگیرید و با پزشک یا پرستار حاضر در مرکز مشاوره کنید.
ü     اگر خونمردگی یا خونریزی در زیر پوست مشاهده شد ، در 24 ساعت اول بعد از اهداء ، از کمپرس سرد برای محل مذکور استفاده کنید. بعد از 24 ساعت اول ، استفاده از کمپرس گرم در رفع علائم کمک می کند .
منبع :
http://www.safarifardas.blogfa.com
http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=7677
 
 
طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved