دوشنبه 1 بهمن 1397  
English خانه تماس با ما نقشه سایت


تعداد بازديد اين صفحه: 7073
تعداد بازديد از سايت: 79627094
تعداد بازديد زيرپورتال: 472995
اين زيرپورتال امروز: 149
در امروز: 7385
اين صفحه امروز: 1

معرفی شهرستان محلات
جغرافیای محلات: 
                                                   
شهرستان محلات با 2079 کیلومتر مربع در جنوب شرقی استان مرکزی واقع شده و از شمال به قم و آشتیان،  از شمال شرقی به دلیجان ، از جنوب به خمین و گلپایگان(اصفهان) و از غرب به اراک محدود می شود.
مساحت این شهرستان 37/2079 کیلومتر مربع برابر با 1/7 درصد کل استان با تراکم نسبی 21 نفر می باشد شهرستان محلات دارای 2 شهر، یک بخش مرکزی و2 دهستان به نام های دهستان باقرآباد ( با 48 آبادی و 1500 خانوار ) و دهستان خورهه ( با 13 ابادی و 992 خانوار ) و در مجموع دارای 61 آبادی ( در سال 1370 ) بوده است .


تاریخچه محلات:
محلات در روزگار هخامنشیان بخش کوچکی از ایالت ماد به شمار می رفته است، این منطقه در دوران اشکانیان جزئی از ایالت والی نشین ماد بزرگ محسوب می شود، در زمان سلوکیان این ناحیه، مخصوصا" قسمت شمالی آن یعنی دهستان خورهه مورد توجه حکام یونانی بوده است وجود آثار باستانی باقی اثر باستان در استان مرکزی است در روشن ساختن سابقه تاریخی این منطقه نقش مهمی را ایفاء می کند. در رمان ساسانیان نیز منطقه محلات، مخصوصا" دره رودخانه قهرود در جنوب این شهر محل استقرار جمعیت بوده است آثار باقیمانده از یک آتشکده مربوط به این دوره این مطلب را به وضوح نشان می دهد در دروان نخستین اسلامی این شهرستان جزء منطقه ای به شمار می رفت که جبال خوانده می شد از زمان سلاجقه بر این سامان عراق عجم نام نهاده اند که حوزه کنونی این شهرستان بخش کوچکی از منطقه عراق عجم به شمار می رفت و این نام تا زمان قاجاریه و پهلوی نیز معروف بوده در تقسیمات کشوری روزگار مغول این ناحیه جزئی از منطقه ای بود که عراق عجم نامیده می شد و در قرن هفتم عراق عجم را قمستان عراق می خواندند در قرن چهارم هجری و در روزگار دیالمه ( 378ه.ق. ) بصورت رستاق ( بخش فعلی) شناخته و آن را به چند طوج تقسیم کرده اند در همین دوره منطقه مورد نظر ما رستاق انار خوانده می شده است .
همچنین در قرن چهارم هجری روستاهای ور ( علیا و سفلی ) وطالقان در دهستان خورهه از توابع رستاق انار محسوب می شده اند . مراکز و کانون های درجه اول شهری در اطراف این شهرستان عبارت بودند از ساوه تفرش ، وره ( آشتیان) ساروق و گلپایگان شهرها و کانون های مبادلاتی درجه دوم در عراق عجم عبارت بودند از : محلات ، خمین، کمیجان، میلاجرد، خنداب، خورهه، نیمور، نراق، دلیجان، جاسب ، مامونیه
از زمان صفویه مبادلات تجاری شهرستان محلات عمدتا" با اصفهان بوده است. و در این دوره آلو، قالی، خوان و خوانچه و نقاشی از محلات به اصفهان حمل می شده و در دو کاروان سرا مبادله می شده است.
همان طور که در قسمت پیشین اشاره شد در محدوده کنونی این شهرستان دو روستای خورهه و نیمور سابقه ای بسیار طولانی تر از شهر محلات دارند و درجاهای مختلف از آنان به عنوان شهر یاد شده است در واقع در آثار تاریخی بسیار قدیمی نامی با عنوان محلات وجود ندارد. بلکه همان طور که گفته شد محلات به نامهایی چون انار باره انار و سایر البلوک، معروف بوده است روستای نیمور ( هم اکنون شهر می باشد ) نسبت به خورهه و شهر محلات تاریخ روشنتری دارد و در منابع مختلف تاریخی بدان اشاره شده است این روستا در دو دهه گذشته به لطف قرار در مسیر محلات خمین و وجود معادن سنگ بسیار زیاد رشد چشمگیری داشته و در سال 85 تبدیل به شهر شده در حالیکه روستای خورهه که قدمتی بیشتر داشته امروزه از نظر رشد جمعیتی در جا می زند علت ایجاد و توسعه روستای نیمور به احداث سدی در روزگار ساسانیان بر روی رودخانه قمرود و کندن کانالی بزرگ به طول هیجده کیلومتر برای تامین آب تیمور باز می گردد بنای آتشکده نیمور تا قرن چهارم هجری سالم بوده است و نیمور از مراکز مهم مذهبی فلات ایران در روزگار باستان به شمار می رفته است وجود بقایای آتشکده ساسانی آتشکده در سه کیلومتری جنوب آن و حصار دژی کهن بنام قلعه جمشیدی موید این گفتار است درباره این قلعه در زمان حمله افغاغنه به این منطقه داستان هایی نقل می شودکه در اسناد تاریخی ذکر نشده است از جمله این که آزاد خان به نیمور حمله ای آورد و اهالی را در قلعه جمشیدی معاصره می کند، این معاصره مدتها ادامه یافته و هیچ کس قادر به نفوذ قلعه نبوده است و روستای نیمور تا زمان ناصرالدین شاه از ابادیهای خالصه به شمار می رفت، در زمان حکومت مسعود میرزاضل السطان پسر دوم ناصرالدین شاه در اصفهان نیمور همراه با ششصد آبادی خالصه حوزه اصفهان به اجاره نامبرده واگذار شد، پس از آغاز فروش خالصه ها در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه و روزگار مظفرالدین شاه نیمور به مالکیت دائمی ظل السلطان در آمد و از آن جا که درتیمور مالک زمینها وظیفه داشته تا مسکن خانوارها را نیز تامین کند، بدین جهت مجموعه آبادی به مالک و یا مالکین تعلق داشته است و همچنین مدتی نیز محلات مرکز فرقه اسماعلیلیه بوده است.

امکانات اقتصادی : 
   
پرورش گل و گیاه :
اگرچه کاشت انواع محصولات همچون گندم، جو، نخود، لوبیا، کنجد، عدس، گردو، بادام، فندق، انگور، انار، سیب، گلابی، زردآلو، سنجد، خربزه، گوجه فرنگی، بادمجان، هندوانه، پنبه، تخم آفتابگردان در این شهرستان رایج است و محلات از شهرستانهای مستعد برای تولید انواع محصولات باغی و صیفی میباشد ولی تولید گیاهان تزئینی فعالیت عمده در بخش کشاورزی محسوب میشود.
هنر گلکاری و پرورش گل به عنوان یک فعالیت اقتصادی در ایران به آغاز قرن حاضر و حدود 1300 شمسی برمی گردد و شهر محلات به عنوان پایه گذار، ایجاد کننده و توسعه دهندة این صنعت، نقش پر اهمیت و ویژه ای داشته است سالانه دو میلیون گلدان و بیست میلیون شاخه گل در سطح 900 هکتار اراضی و گلخانه های شیشه ای و پلاستیکی شهرستان محلات تولید و به دو ست داران گل در سطح کشور و خارج از کشور عرضه می شود.


دلایلی را که می توان برای پرورش گل در محلات نام برد به قرار زیر است :
1_ از قدیم الایام در این منطقه نوعی گلایل وحشی و بومی وجود داشته که در میان مزارع این شهرستان می روئیده است.
2_ اعتدال نسبی آب و هوا و عدم وجود تغییرات و تنش های شدید طبیعی در طول سال.
3_ وجود علاقه و مهارت و بینش لازم جهت پرورش گل در منطقه.
انواع تولیدات :
گلهای آپارتمانی : شامل 20 گونه که برخی از آنها عبارتند از : انواع پیتوس، آلکونها، کرتن، دیفین باخیا، انواع فیلکوس(ابلق) پیرومیا(پیله).
گلهای شاخه ای : شامل 19 گونه که برخی از آنها عبارتند از، گلایل میخک، زنبق، انواع پیلوم، ارکیده، کوکب، جعفری، همیشه بهار، انواع داودی، ژرویرا، آمالیس.
انواع درختچه های زینتی :
کاغذی مانند : رز – نسترن- نخل زینتی- محبوب شرب – کاردینا.
نشاء و بذر : میمون – صدفی- انواع بنفشه- اطلسی خارجی و ایرانی، پریوش.
انواع نهال : نهال گیلاس- نهال هلو- نهال گردو- اقاقیا، زلزالک، آناناس.
 
معادن سنگ :
سنگ تراورتن محلات آوازه جهانی دارد و به کشور های ایتالیا ،چین،آلمان،استرالیا،کانادا،آمریکا و..صادر می شود. وجود بزرگترین و مرغوبترین معادن سنگ تراورتن ایران مثل حاجی آباد ، آتشکوه و عباس آباد و همچنین وجود تعداد بیشمار کارخانه های فرآوری سنگ ، محلات را به مهمترین قطب صنعت سنگ ایران تبدیل کرده است.

تریکو وپوشاک :
وجود تعداد زیاد کارگاه های تولید پوشاک با بهره گیری از دستگاه های کامپیوتری ، تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک محلات را به یکی از قطب های تولید پوشاک کشباف در کشور تبدیل کرده است.

جاذبه های گردشگری:

الف) جاذبه های تاریخی و مذهبی :

بنای باستانی خورهه:
بنای باستانی کاخ مربوط به دوره سلوکیان در شمال شرق شهرستان محلات و در مجاورت روستای خورهه واقع شده است و تا شهر محلات 48 کیلومتر فاصله دارد. حفاری های باستان شناسی در خورهه در تابستان 1955 میلادی به عمل آمد.


مسجد جامع محلات:
این مسجد در مرکز بافت قدیمی شهر محلات واقع شده و به نام مسجد جمعه نیز خوانده می شود.
امامزاده فضل و یحیی:
امامزاده فضل و یحیی در کوی بالای محلات واقع شده و مدفن 2 تن از نوادگان امام موسی کاظم است.
امامزاده عبدالله:
ساختمان این امامزاده در قسمت جنوبی شهر محلات قرار دارد.
قلعه جمشیدی:
این قلعه در شهر نیم ور واقع است و آن را احتمالاً مربوط به دوره ساسانی می دانند . این قلعه به نام قلعه گبری نیز معروف است.
قلعه آقا خان:
این قلعه در قسمت جنوبی شهر محلات واقع شده است که در حال حاضر قسمت عمده آن تخریب شده است.
آتشکده آتشکوه( نیم ور):
بنای آتشکده آتشکوه در 5 کیلومتری جاده نیم ور به دلیجان و در مجاورت روستای آتشکوه قرار گرفته و با شهر محلات حدود 13 کیلومتر فاصله دارد. تاریخ آن را مربوط به زمان ساسانیان دانسته اند.
 
آتشکده

ب) جاذبه های طبیعی:
سرچشمه محلات :
چشمه ای همیشه جوشان با میزان آبدهی 500 لیتر در ثانیه و پارک سرچشمه با درختان چنار چند صد ساله و سر به فلک کشیده  و آب نماهای فراوان
 
 

چشمه آبگرم محلات :
در فاصله 15 کیلومتری شمال شرق محلات در ارتفاعات بلند منطقه، چشمه آب گرم محلات جوشان است.که با وجود مجتمع جهانگردی و آب درمانی از معروفیت خاصی بر خوردار می باشد.
غار ها:
شهرستان محلات از جمله مناطقی است که سازه های آهکی و دولومیتی آن فراوان است.
غار یکه چاه: این غار در کوههای جنوب شرقی محلات و در مجاورت روستایی به همین نام واقع شده است.
غار گدار چشمه: این غار در کوه ارده و در جنوب نیم ور واقع شده است.
غار سرچشمه: این غار در شمال محلات و در کوه سرچشمه واقع شده است.
غار کشه ریز: در شمال غرب شهرستان ودر کوه فیروز کوه در نزدیکی روستای عیسی آباد واقع شده است.
غار باباجابر: این غار نیز در نزدیکی غار یکه چاه قرار دارد. 
دهکده گل دهکده ای در قلب محلات با صدها گلخانه مخصوص  پرورش گلهای زینتی و آپارتمانی
نمایشگاه سالیانه گل وگیاه(جشنواره کشوری سالیانه گل وگیاه)


جشنواره  های فصلی شامل گلهای لاله هلندی،گل های داوودی و گل های اطلسی 
مرکز ملی  تحقیقات گل وگیاهان زینتی محلات
رودخانه دائمی  و ده ها چشم انداز طبیعی،شکارگاه و....

وجه تسمیه نام محلات :
انگیزه ایجاد شهر، وجود آب، از چشمه ای طبیعی است که جهت کشاورزی استفاده می شود. همان طور که از نام شهر پیداست محلات یک اسم عربی است که جمع محله می باشد زمان این نام گذاری دقیقا" معلوم نیست ولی به گفته یکی از مطلعین محلی فردی بنام سهراب امین این اسم را در زمان حمله افغانها ( ازاد خان) به این منطقه بر روی این شهر گذشته شده است و اینکه چرا این شهر را محلات می خوانند به علت وجود محله های مختلفی بوده که با یکدیگر تجانسی نداشته اند در گذشته اختلاف بین محله ها گاهی به حدی می رسیده که کسی جرات پا گذاشتن به محله دیگر را نداشته در حال حاضر این اختلافات به دلیل وسیعتر شدن شهر و افزایش جمعیت و بالا رفتن سطح فرهنگ و زیاد شدن مشغله کمرنگ شده است ولی هنوز هم با وجود نام گذاری خیابان ها به اسامی مختلف باز هم هر محل را به نام قدیمی اش می خوانند از محله های قدیمی شهر می توان از محله بالا، محله زیر، آبرویه، قلعه و گوشه نام برد .
طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved